Zajímavosti o snech

27. may 2011 at 13:52 | Bibi |  Bibi napísala
Sen je výraz pro podvědomou zkušenost skládající se z obrazů, zvuků, myšlenek, dojmůa pocitů. Dostavuje se v spánku, zvláště v případě takového spánku, při kterém se očnívíčka prudce pohybují (tzv. REM spánek, podle anglického Rapid Eye Movement).Posbírali jsme soupis deseti nejzajímavějších poznatků o snech.

1. Během spánku jsme ochromeni
I když je těžké tomu uvěřit, ale naše tělo je v spánku virtuální ochromeno - a to proto, abyse zabránilo jakékoli činnosti těla v snu. Žlázy začnou vylučovat hormon, který přispívá kestavu ospalosti, neurony vysílají signál k míše a nutí tak tělo, aby se uvolnilo a pozdějizcela ochromilo.
2. Do snů nám pronikají různé pobídky
Tento jev se nazývá začlenění do snů a většina lidí ho zažila. Do našeho snu proniknenějaký zvuk z reálného světa a začlení se do určitého kontextu v snu. Jiným příkladem,který však nevychází z vnějšího podnětu, je pocit žízně, který náš mozek začlenit do snu.Pokud ve snu vypijete sklenici vody, žízeň je na chvíli zažehnána, ale objeví se znovu anakonec vás donutí probudit se, vstát a napít se.
3. Ti, kteří přestali kouřit nebo pít alkohol. . .
Journal of Abnormal Psychology uvádí toto překvapivé zjištění: "Z 293 kuřáků, kteří sevzdali na jeden až čtyři týdny svých cigaret, jejich 33% přiznalo, že se jim alespoň jednouzdálo o kouření. Ve většině případů tito lidé s překvapením zjistili, že v snu kouřili a měliz toho nepříjemný pocit, jako je panika či pocit viny. Sny se objevily současně s absencítabáku, protože 97% z nich nikdy předtím, než přestalo kouřit, takové sny nezažilo.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement