June 2011

Noa co?(Pro Leela)

18. june 2011 at 13:47 | Bibi |  Bibi napísala
Leelo,no a co že tě to tu baví?No ani 5 lidí to tu neba tak co?No a je to můj asi 20. blog,teď sem na blogu nebyla více enž rok takžes blogama teď končím už navždy a jestli te to tu tak baví tak ten blog převezmi!jo klidně lezte tady jméno je trendy-super-blog a heslo je dvojcatka
a měla si tu dát aspon někdy komentář!
Všichni si tu lezte,heslo je prave dělejte si tu co chcete!

Nikdo sem nechodí!

7. june 2011 at 16:07 | Bibi |  Bibi napísala
Jestli se nezvedne návštěvnost,končím tady.Je to hruza komentáře - žádné!
Je KONEC!

Nové „kabátky“ na hrníčky

2. june 2011 at 12:10 | Bibi |  Bibi napísala

Malováním na sklo či porcelán můžete vyrobit spoustu krásných a originálních předmětů. I když je na trhu dost barevných a vzorovaných hrníčků, radost jistě každému udělá vyrobit si vlastní hrníček pro sebe nebo někoho blízkého. Toho originální dárek určitě také potěší.

Dekorovat lze užitkové nádobí i další věci vhodné k zútulnění domácnosti. Vytvořit si tak můžete i vlastní čajový či kávový servis. Nejdřív je ale vhodné si vyzkoušet vzory na starším bílém hrníčku.

Malovat můžeme speciálním fixem - popisovačem na porcelán, k dostání jsou i speciální barvy na porcelán a keramiku - skleničku 15 ml pořídíme do 100 korun. Dále existují metalické barvy a také kontury. Barvy můžeme koupit i v sadách a s nimi rovnou šablony. Šablony z papíru si ale můžeme připravit i sami.

Před zahájením práce jsou šablony důležité, není dobré začínat malovat s tím, že nás něco se štětcem v ruce napadne. Motiv bychom si nejdřív měli na hrníček předkreslit tužkou, nebo smývatelným fixem, abychom si udělali představu o umístění kresby - motivu.

Barvy se mohou mezi sebou míchat na další barvy a odstíny, malbu zvýrazníme pak černou konturou. Hotovou malbu po zaschnutí trvale zafixujeme při teplotě 150 až 170°C po dobu asi 35 minut v běžné elektrické troubě. Potom je malba odolná proti otěru. Hrníček pak prý můžeme mýt i v myčce.

Inspirací teď mohou být také podzimní motivy - například otisk spadlého listu ze stromu. Na listy naneseme barvu a pevně je přitiskneme na hrníček. Pamatujme na to, že sklo a porcelán barvu nesaje, takže ji musí být přiměřené množství. Po zaschnutí zafixujeme v troubě - postup tepelné fixace je ostatně uveden na lahvičce s barvou.

Ubrousková technika

2. june 2011 at 12:08 | Bibi |  Bibi napísala

Takzvaná decoupage, zahrnuje ubrouskovou metodu, jednoduchou a dnes velmi populární výtvarnou techniku. Z motivů na ubrouskách lze vytvořit zajímavé vzory a kompozice, kterými můžeme ozdobit nejrůznější předměty a vytvářet tak zajímavé dekorace.

Nejdůležitější je výběr vhodného ubrousku. Používají se třívrstvé papírové ubrousky, z nichž potřebujeme vrchní potištěnou vrstvu, ze které vystřihneme požadovaný vzor. Lze také spojit motivy z více ubrousků do koláže. Na decoupage potřebujeme kromě ubrousků také na lepidlo (disperzní jako je například Dispercol), plochý a kulatý vlasový štětec, nůžky a bezbarvý lak. A také předmět, který budeme zdobit - od různých krabic a krabiček - třeba na vánoční dárky, přes dřevo, kámen, neglazovanou keramiku, papír svíčky až po vánoční ozdoby. Vhodný ubrousek vybíráme tak, aby šel obrázek snadno vystřihnout - titěrné motivy jsou problém. Z vystřiženého obrázku odstraníme dvě spodní vrstvy, pokud ubrousek pevně drží, je lepší nejprve vrstvy oddělit a pak teprve střihat.

Na předmět, který chceme ozdobit, naneseme štětcem lepidlo a obrázek přilepíme. Mokrým štětcem vzor opatrně upravíme a po zaschnutí ještě jednou přetřeme lepidlem. Tím se ubrousek zafixuje. Většinu výrobků můžeme nakonec ještě přetřít bezbarvým lakem.
V případě, kdy lepíme obrázky větších rozměrů - můžeme použít žehličku, která zabrání zvlnění a deformaci ubrousku, které může vést k jeho následnému protrhnutí během vyhlazování povrchu. Obrázek zažehlíme lehce (na nejnižší teplotu) - nejlépe přes papír na pečení.

Ubrousková technika nám pomůže zkrášlit domov za minimální námahy a finančních nákladů. Dokáže ozdobit staré rámečky na obrázky či fotografie, nebo rozveselí skříň v dětském pokoji. Tuto techniku lze použít i k vánoční výzdobě, "vyparádit" s ní krabičky na dárky nebo vytvořit ozdoby na vánoční stromeček. Ozdoby můžeme zavěsit na záclony i přivázat k dárku nebo gratulaci. Na vánoční koláž nemusíme použít jen ubrousky, ale i obrázky s vánoční tématikou, vytrhané z balicího papíru - okraje vzniklé trháním se lépe spojí s ostatními a nevytvoří rovné, oddělující linie.

Foto - květináče zhotovené z odpadu kartonáže a ozdobené pomocí tzv. ubrouskové techniky - dovnitř se pak již nemusí dát skutečný květináč, nebo váza, ale stačí nepropustná folie.

Vánoce: Jak balit a zdobit

2. june 2011 at 12:07 | Bibi |  Bibi napísala
Femina.cz Krásně zabalený dárek těší dvakrát. Vás, pro pocit jak jste šikovná :-) , obdarovaného zase adresností a pastvou pro oko.

Své blízké obdarováváme z lásky, a všechny chceme, aby náš dárek udělal radost, ale také aby byl krásně, efektně nebo originálně (ideálně všechno dohromady) zabalený.
Tady je několik tipů, jak dárek originálně zabalit a ozdobit.
- Připevněte na dárek fotku. Svoji v Ježíškovské čepici a se srandovní grimasou (a třeba i s dokreslenou "bublinou" s textem), nebo fotku s milou společnou vzpomínkou.
- Na látkovou stuhu napište něco hezkého nebo vtipného a pak jí dárek ovažte.
- Namísto mašle či stuhy použijte slušivou šálu nebo kravatu a máte dárek 2 v 1
- Namísto balícího papíru použijte hezkou látku, ze které můžete vytvořit uzlíček
- Za stužku můžete připevnit větévku jehličí, jeřabin nebo jmelí.
- Použijte různé miniozdůbky. Rolničky, marcipánové postavičky, bonbóny, malé dřevěné figurky,...
- Vyrobte si jmenovky. Z barevných papírů, lepené, keramické.
- Na uchycení mašlí a jmenovek můžete použít kolíčky. Malé seženete v dárkových obchůdcích, nebo pro větší dárky, dřevěné kolíčky na prádlo. Můžete je nabarvit zelenou a červenou a zajímavě jimi dárek dozdobit.
- Dárečkům s přírodními ozdobami a materiály sluší lýkový provázek
- Dárek může i hezky vonět díky sušené dekoraci: kolečka citronu, pomeranče, jablka, šišky, sušené květiny, oříšky či koření.
- Originální balicí papír můžete jednoduše získat, když zapojíte děti. Nechte je kreslit na archy bílého, či jednobarevného papíru. Abyste nekazili iluzi, můžou tím Ježíškovi pomoct a nechat mu své výtvory za oknem. Má přece tolik práce...

Voňavé vánoční ozdoby

2. june 2011 at 11:40 | Bibi |  Bibi napísala
Jednoduché, voňavé a překvapivě vánočně krásné. Takové jsou ozdoby vyrobené z pomerančové kůry. Tagy: vánoční ozdoby, pomeranč, hřebíček, badyán, vykrajovátka, grepfruit, citron

Potřebujeme:

- vykrajovátka různých tvarů
- hřebíček, badyán, skořici…
- lepidlo
- nitku nebo mašličku na přivázání
- pomerančovou kůru

Z pomerančů oloupeme kůru tak, abychom dostali větší pláty, ze kterých poté vykrajujeme různé tvary. Poté do nich dle vlastní fantazie napícháme hřebíčky. Hezky vypadá i badyánová hvězdička, která někdy mívá i stopku, kterou lze do kůry zapíchnout. A když ji nemá, použijeme lepidlo.

Nakonec do kůry jehlou provlečeme slabou nitku či mašličku k zavěšení. Experimentovat můžeme i s jiným ovocem, například s grepfruitem či citronem. Stejně tak nemusíme být závislí jenom na šňůrkách, malé tvary lze nalepit na kolíčky a uchycení ozdoby je vyřešeno.

Ozdoby krásně voní a hezky vypadají i když vyschnou. Hodí se do interiéru i na venkovní stromky, girlandy či větvičky.

Jednoduché vánoční dekorace

2. june 2011 at 11:39 | Bibi |  Bibi napísala

Milé čtenářky, ani jsme nenadály, a už jsou tu Vánoce. I když jsme si opět slibovaly, že už tentokrát proběhnou u nás přípravy na vánoční svátky v klidu, že nebudeme "gruntovat" celý byt, že nás nebudou znervózňovat reklamy v televizi vybízející k vánočním nákupům, přesto se opět necháme zlákat vánoční atmosférou a vyrazíme do obchodů vyměnit peníze za úklidové prostředky, jídlo, dárky pro své nejbližší…

A co vánoční pohoda? Tu si musíme umět vytvořit samy. Tu si nekoupíme.

K vánoční pohodě patří svátečně vyzdobený byt. Není to jen vánoční stromeček, ale i adventní věnec a různé vánoční dekorace.

K vánočním svátkům patří vůně jehličí. Neodmyslitelné místo mají samozřejmě květinové dekorace. Jenže krása řezaných květin dlouho nevydrží.

Ideálním řešením jsou pak nejrůznější aranžmá z chvojí, šišek a dalších přírodnin (sušené květiny, koření, sušené plátky pomerančů, citrónů atd.), které lze doplnit žárovičkami, stuhami, slaměnými, dřevěnými anebo skleněnými ozdobami.
Obyčejné šišky vypadají po nanesení různých práškových barev, které zafixujeme lakem na vlasy, rázem jako z kouzelné pohádky.

Kousky celé skořice a hvězdičky badyánu nejen voní, ale pomocí stříbrného drátku a červených stužek je můžeme zakomponovat do takto vytvořené dekorace.

Kytici vytvořenou tímto způsobem, vložíme do větší vázy na místo, kde se budeme kochat jejím půvabem nejen my, ale i ostatní členové rodiny a případní hosté.

V době adventní zdobíme své příbytky adventním věncem. Velikost a vzezření věnce přizpůsobíme místu, kde bude. Můžeme ho zavěsit na vchodové dveře, kolem lustru, na stěnu, položit na stůl. Podklad pro věnec může být slaměný, proutěný, polystyrénový.
Nasbíráme si větvičky z jehličnanů, nastříháme si z nich kousky dlouhé asi 10 - 12 cm. Delší větvičky pokládáme po obvodu korpusu a stahujeme drátem. Kratší větvičky přikládáme v další vrstvě a omotáváme jen ve spodní třetině. Nesmí být vidět přechod začátku a konce další vrstvy.

Korpus omotáme tak, aby neprosvítal podklad. Do takto vytvořeného věnce vpichujeme další ozdoby nebo je lepíme pomocí tavné pistole. Velmi pěkné jsou věnce z kombinovaných přírodních materiálů - kůry stromů, kousků dřeva, šišek, žaludů, skořápek ořechů. Klasický adventní věnec zdobí 4 svíčky v různých barevných odstínech.
Nesmíme zapomenout na pěkně prostřený a vyzdobený vánoční stůl. Výzdoba vánočního stolu by měla být v souladu s výzdobou celé místnosti.

Pokud použijeme několik jedlových větviček, pár snítek cesmíny, jmelí, borové šišky, barevné stužky, pak je vše připraveno k usednutí k sváteční večeři či obědu. Protože doba vánoční je dobou hojnosti a štědrosti.

Tak co, milé dámy, zkusíte si letos dotvořit kouzlo Vánoc podle našeho návodu?

Drobnosti dotvářejí náš domov

2. june 2011 at 11:38 | Bibi |  Bibi napísala

Domov bez drobností by nebyl domovem, ale pouhým holým, nic neříkajícím místem. Dotvořme si tedy náš útulný byteček k naprosté dokonalosti.

Světlo, teplo, pozitivní energie

Podzim je období, kdy na nás padá podzimní pochmurná nálada, jsme unaveni a nejraději bychom si zalezli do postele a tam přečkali jak podzim, tak i celou dlouhou, chladnou zimu. Brzy se stmívá, venku je chladno a tak nám nezbývá nic jiného, než se uchýlit do tepla našeho domova. Abychom si pobyt doma zpříjemnili, navodili příjemnou atmosféru a alespoň trochu zapomněli na nepříznivé počasí panující venku, tak si trochu náš útulný byteček vylepšíme.

Prvním takovým základním prvkem, který nám určitě pozvedne náladu, je světlo. Zapomeňme teď na klasické osvětlení místnosti pomocí lustrů nebo lampiček, ale zaměřme se na světlo vyzařující svíčky. Svíčky byly používány již od starověku, ovšem ve většině případů pouze jako zdroj světla.

Vybírat si můžeme z nejrůznějších tvarů, velikostí nebo barev. Velmi oblíbené se staly tzv. vonné svíčky, které nejenom rozjasní váš byt, ale zároveň ho i velmi příjemně provoní. Další velmi oblíbenou variantou jsou aromalampy, použitím obyčejné tzv. čajové svíčky a vonného olejíčku provoníte celý byt.

Trocha přírody do našeho obydlí

Přeneste si venkovní atmosféru přímo do vašeho pokoje v podobě květin, rostlin a nebo podzimních plodů. Nasbírejte si kaštany nebo žaludy, díky kterým vytvoříte úchvatné dekorace. Můžete jimi třeba naplnit skleněnou nádobu, kterou umístíte na viditelné místo.

V této době již nenajdete moc rozkvetlých květin, které byste si mohli utrhat do vázy. Ovšem i větvičky s červenými plody šípků, černými trnkami a nebo oranžovým jeřábem vypadají ve váze velmi atraktivně.

A tak si tedy vytvořte takovou netradiční kytici, ve které budou dominovat podzimní drobné plody.

I květiny jsou velmi důležitým faktorem v našem obydlí. Nejen že jsou schopny přes den okysličit vzduch ve vnitřních prostorách bytu, ale mají ještě navíc jednu úžasnou vlastnost a tím je navození příjemné atmosféry, při pohledu na květinu se cítíte uvolněněji a přestáváte myslet na všechny špatné věci. I proto by květiny u vás doma neměly chybět.

Vyrábíme mozaikový obrázek

2. june 2011 at 11:35 | Bibi |  Bibi napísala

Má někdo z vašich příbuzných nebo přátel svátek či narozeniny a vy stále nevíte, čím ho potěšit? Jste manuálně zruční, máte fantazii a rádi si hrajete? Tak není nic snazšího, než takový vhodný dárek vyrobit sami. Určitě všichni víte, jak krásně vypadá mozaika. A kdo viděl film Terminál s Tomem Hanksem, ten si jistě umí představit, o čem je řeč.

Mozaika je vlastně obrazec složený z malých roztříštěných kousků, např. skla, porcelánu, keramických dlaždiček apod. Vytvářet mozaiku se učí i děti ve škole, tak na tom vážně není nic tak složitého. Zkusíme to jako ty děti při výtvarné výchově a vyrobíme společně úplně jednoduchý obrázek.

Připravíme si skleněnou, dřevěnou, nebo i umělohmotnou desku, stačí tak rozměr 25 x 25 cm, kvalitní lepidlo (může být i vteřinové), sádru nebo spárovací hmotu, pinzetu, houbičku a úlomky, z nichž budeme mozaiku vytvářet.

Úlomky vyrobíme tak, že si nastřádáme barevné sklo nebo keramiku, kterou už nebudeme chtít na nic využít, podle toho, jaká barevnost je pro předem promyšlený obrázek nutná.
Vhodné jsou třeba lahve od vína, piva, prasklé hrnečky, talíře a rozbité skleničky. Barevně si takový materiál roztřídíme do sáčků a následně jej roztříštíme. Můžeme ho rozdupat nohou (potom pozor na střepy, raději použijte boty se silnou podrážkou), rozbít menším kladívkem nebo prostě uchopit sáček na konci a praštit s ním párkrát o zem.
Samotný výrobní postup není žádná věda. Nejprve si nasucho z úlomků daný obrázek poskládáme na základovou desku. Poté vezmeme do rukou lepidlo a pinzetu. Jednotlivé kousky lepidlem potřeme a pomocí pinzety nalepíme na správné místo. Takhle přilepíme všechny střípky. Je dobré udržovat mezi jednotlivými kousky přibližně stejnou vzdálenost. Obrázek necháme dobře zaschnout.

Dále si připravíme spárovací hmotu nebo sádru, vytvoříme pastu správné konzistence podle návodu a jednotlivé spáry pomocí houbičky vyplníme. Až budeme hotovi, houbičkou přebytečnou výplň setřeme tak, aby hmota nebo sádra byla opravdu jen ve spárách. Necháme teď všechno dobře zatvrdnout a skvělý dárek je hotov.

Podzimní nálada ve vašem domě

2. june 2011 at 11:34 | Bibi |  Bibi napísala

Přeneste si kus podzimu do svého bytu v podobě podzimní dekorace. K vytvoření budete potřebovat přírodní materiál, který získáte v přírodě.

Podzim se vyznačuje svými rozmanitými barvami přírody, které v tuto dobu hrají všemi možnými odstíny a jen malíř jménem příroda je umí tak dokonale vytvořit a zkombinovat.

Nechejte se tedy inspirovat přírodou a pozvěte si podzim přímo až k vám domů, ovšem bez chladných dnů, ranní mlhy a podzimního deště. Neboť podzimní dny nemusí být jen ty krásné barevné a při troše štěstí prosluněné.

Využít můžeme veškerý přírodní materiál, jakým jsou třeba kaštany, žaludy, barevné listy z opadaných stromů, šípkové větvičky, jablka a nebo i dýně. Fantazii se zde meze nekladou a tak můžete použít materiál, který máte právě po ruce a alespoň trochu vám připomíná podzim.
1. Podzimní podnos na váš stůl
Využijte barevného spadaného listí, kterého je v tuto dobu všude dostatek. Nejprve listy nechejte pár dní vyschnout v uzavřené knize (přesně tak, jak jste to dělali jako malí), abyste zabránili následovanému pokroucení vlivem vysychání na vzduchu. Poté je můžete přestříkat bezbarvým lakem, ale není to nutné. Připravte si lepidlo, nejlepší bude zřejmě vteřinové, které oceníte díky jeho rychlosti zasychání. Pomalu přilepujte lísteček po lístečku po okraji tácu, až vám vznikne jakýsi listový okraj.

Stejnou metodou můžete ozdobit okraje vašeho ubrusu na stole.

2. Podzimní věnec na vaše dveře
Dveře do bytu jsou víc, než byste si mohli myslet. Je to vaše vizitka, umožňují návštěvám udělat si o vás a vaší rodině první dojem, a tak si tedy nechte záležet.

K výrobě podzimního věnce budete potřebovat aranžérský pěnový kruh, který zakoupíte v každém obchodě pro aranžéry a nejen tam. V dnešní době se dají sehnat i v běžném květinářství. Dále si připravte podzimní plody jakými jsou třeba kaštany, žaludy, šípky a samozřejmě listí z opadaných stromů. Použít můžete v podstatě vše co vám na věnci bude držet. Postupně vše připevněte na věnec a nezapomeňte připevnit poutko na pověšení.

Malování na hedvábí nebo na textil

2. june 2011 at 11:32 | Bibi |  Bibi napísala

Pomocí barviček a kousku hedvábí či jiného textilu nebo obyčejného bavlněného trička, si můžeme vyčarovat s trochou fantazie vykouzlit originální oblečení, módní doplněk či zajímavou dekoraci do bytu, třeba polštářek.

V případě malování na hedvábí máme na výběr více druhů techniky, ze kterých můžeme vybírat. Podle druhu zvolené techniky, použijeme i další pomůcky, třeba rám na vypínání hedvábí, bez něhož se ale při jiných technikách obejdeme, štětce, misky na ředění barev a podobně. Jednou z jednodušších technik malování je "zapouštění barev" - vyzkoušejte si, jak se barvy míchají a nanášejí na hedvábí, jak se dovedou rozpíjet.

Vzniklé motivy můžete po zaschnutí barev dokončit konturou. Při nanášení barev na mokrý podklad se barvy propojí. "Konturová technika" je poměrně náročná na přesnost.

Motiv si můžete na hedvábí předkreslit podle předlohy, kterou jste si podložili pod hedvábí. Když kontura uschne, můžete obrazec vymalovat.
Další techniky jsou "mačkaná" - jednoduchá a efektní, navlhčené hedvábí stačí nařasit dle vlastní fantazie a pak teprve zapouštět barvy, nebo "solná technika", kdy se rozsypou zrnka soli na vlhké hedvábí, či voskové techniky, prosakovací, tisk a podobně.

Speciální barvy na hedvábí jsou ředitelné vodou, takže lze vytvořit různé odstíny, protože barvy jsou koncentrované. Po malování je třeba provést fixaci teplem - žehličkou nebo stačí fénem.

"Malujeme na tričko štětcem a pak konturkou doplňujeme detaily. Zručný člověk si dokáže něco podobného pořídit sám. Zatím jsme dělaly jen kurzy malování na hedvábí, ale chtěly bychom v budoucnu učit malovat i na bavlnu. Je o to velký zájem. Každý je nějak šikovný, každý vytvoří svoje originální dílo.

Myslím si, že i začátečníci, když udělají první čáru, tak už jim to jde pak samo a propadnou tomu," říká Blanka Vodvářková, z Mnichova Hradiště v Českém ráji, která se s kolegyní Zdeňkou Bártovou malováním na hedvábí a bavlněná trička zabývá.
Barvy na malování na textil jsou vodou ředitelné, a to základní, transparentní - vhodné na bílé textilie, dále kontury na textil - perleťové a metalické barvy, kontury na textil - třpytivé nebo základní barvy.

Barvy se prodávají jednotlivě, nebo v sadách. Sehnat lze i speciální sady barev na textil - na tvorbu zajímavých dekorací na bavlněné látky, trička a džíny, nebo i tenisky či cvičky pro děti. K některým sadám se prodávají i šablony na různé vzory a motivy. Barvy se fixují na textil teplem, pomocí zažehlení nebo v troubě.

Konec igelitovým taškám, buďte originální!

2. june 2011 at 11:27 | Bibi |  Bibi napísala

Také tak nesnášíte igelitky a neustále přemýšlíte, v čem lepším by se dal přenést menší nákup? Máme pro vás tip. Jste-li aspoň trochu tvůrčí osobnost, nebude pro vás žádný problém si originální nákupní tašku vyrobit sami. Igelitové tašky se stejně neustále trhají a být chodící reklamou na prací prášek nebo sušenky rozhodně není naším snem.

V osmdesátých letech nebyla džínovina materiálem běžně k sehnání, a tak když se už jednou objevila na pultě, lidé ji kupovali po kilometrech. A tak se stalo, že mnoho maminek má ještě pořád ve skříni schovaných pár metrů této vděčné látky. Na nákupní tašku byste lepší materiál ani najít nemohli. A jestli nemáte dostatečné zásoby, zajděte si ji koupit, není to velká investice.

Udělejte si jednoduchý obdélníkový střih asi 30 x 50 cm a k tomu si nastříhejte tři asi 6 cm široké pruhy látky, dva o délce 50 cm a jeden o délce 30 cm. Dva delší přišijete ze stran budoucí tašky a jeden kratší bude tvořit dno. Potom stačí už jen přidělat poutka a funkční taška je na světě. Teď už zbývá ji jen nějak pěkně vyzdobit.

Nejjednodušší je pořídit si barvy na látku. Na tmavé džínovině bude bílá barva vypadat bezvadně. Pokud si koupíte barvu ve tvaru fixy, můžete se směle pustit do díla.

Buď jen tak podle momentální fantazie, nebo si z papíru vystřihněte šablonku a řiďte se podle ní. I úplně prosté tvary budou stačit na to, aby vaše nová kabelka zaujala okolí.
Máte-li doma bohatě vybavenou skříň různými odstřižky, mašlemi, korálky a provázky, jděte na průzkum těch nejvhodnějších ozdůbek. Jestli jste trpěliví, můžete dekorace přišívat ručně nebo si zkrátka vezměte do ruky lepidlo a vybrané kousky pěvně přilepte.

Jinou možností je vybrat si kontrastní látku a vystřihnout z ní podle šablony nějaký tvar, třeba květinu, hvězdu, prostě cokoliv. Pak najděte vyšívací bavlnky a výraznými velkými stehy celý obrázek na tašku našijte. Můžete se vsadit, že kolem vás nikdo nic podobného mít nebude. A třeba vás ještě začnou napodobovat!

Malované kameny jako dárek či dekorace

2. june 2011 at 11:26 | Bibi |  Bibi napísala

Také patříte k těm lidem, kteří si z dovolené nebo z rodinného výletu rádi vozí kamínky na památku? Pokud ano, máte skvělou možnost, jak si tyhle drobnosti ještě trošku vylepšit. Nemusíte být zrovna Degas, abyste si na ně mohli něco pěkného namalovat. Takový malovaný kamínek se dá darovat jako milá pozornost někomu z přátel nebo z příbuzných. Radost bude o to větší, že jste se na dárku osobně podíleli.

Malování na kameny je poměrně oblíbená umělecká technika, která mnoho nestojí a člověk si ještě užije spoustu zábavy. Nadaní jedinci si z toho mohou udělat koníček, kterým budou obšťastňovat všechny okolo. Na oblázek lze nakreslit opravdu cokoli.

Můžete vycházet i ze samotného tvaru kamínku, pokud vám něco konkrétního připomíná.
Čarodějky si na kamínky mohou namalovat runy a pak pomocí nich čarovat, děti si tímto způsobem udělají originální pexeso. Oblázky s kresbičkou slouží i jako stolní těžítka, dekorace do květináčů, menší z nich i jako hrací figurky. Ten, kdo si dá opravdu práci, má možnost vytvořit z kamenů i osobitý šperk nebo třeba přívěsek na krk. Možností využití je skutečně nekonečná řada. A jak na to?

Není to opravdu nic těžkého. Především potřebujete vhodný kámen nebo kamínek. Nejlépe se samozřejmě kreslí na placaté a vodou omleté oblázky. Dále si připravte čistící přípravek na nádobí, kterým kamínek odmastíte a hadřík na osušení.
Určitě se hodí nějaká pracovní podložka a cosi, co poslouží jako paleta. Nejvhodnějšími barvami jsou buď akrylové barvy, barvy na sklo, barevné tuše nebo lihové fixy. Tempery se dají také použít, ale snadno se smažou už i při samotné výrobě. Potom jen vezměte do ruky štětec a začněte tvořit.

K zafixování vašeho výtvoru pak použijte bezbarvý lak, který nechejte asi dvě hodiny zaschnout. První pokus možná nebude úplně podle vašich představ, ale nenechejte se odradit!

Vypalovaná technika – vytvořte si obrázek

2. june 2011 at 11:22 | Bibi |  Bibi napísala

Nevíte, čím byste mohli ozdobit a doplnit svůj byt, domeček, či chalupu? Co takhle vyzkoušet obrázky vypalované do dřeva či překližky?

Ptáte se, jak na to? Místo tužky popadněte pájku, vyhrabejte ze sklepe nějaký kus dřeva či překližky a hurá do kreslení. Zní to docela zvláštně, a možná i trošku složitě, ale odborníci na slovo vzatí říkají, že je to hračka.

Pokud si ale sami netroufáte, na internetu se samozřejmě najde řada dobrovolníků, kteří vámi vytoužený obrázek podle předlohy rádi zhotoví a za malou úplatu pošlou na dobírku. A nebo můžete své štěstí zkusit také v antikvariátu. Výhoda objednávky on-line ale je, že možnosti motivů (od jednoduchých ornamentů,
přes jednoduché obrázky až třeba po kopie fotografií) a velikostí obrázků jsou nekonečné.
Vypalované obrázky jsou samozřejmě také vhodným dárkem. Každý jednotlivý kus je naprostý originál, vytvořený poctivýma ručičkama - fenomén strojové výroby sem ještě nezavítal.

Nejvhodnější umístění vypalovaných obrázků je pravděpodobně na chatách a chalupách, kde skvěle splyne s typem interiéru. Žádné faux pas ale samozřejmě nenastane, ani pokud jej pověsíte do bytové místnosti laděné ve starožitném stylu, nebo si vybraný obrázek dáte prostě na své oblíbené místečko, aby vám byl pěkně na blízku.

Pokud vás zaujala vypalovací technika, ale obrázky vám nejsou zrovna po chuti, můžete zkusit také vypalované poličky, vařečky, různé nádobky, šperkovnice, krabičky, talíře, prostě cokoliv vás napadne.

Vyrábíme glycerinová mýdla

2. june 2011 at 11:18 | Bibi |  Bibi napísala

Voňavá, barevná, malá i velká, všelijak tvarovaná mýdla jsou současným hitem. A může si je vyrobit prakticky každý, kdo je trochu zručný a má bohatou fantazii!

Potřebujete glycerinovou hmotu, kterou lze objednat v různých eshopech. Stačí do vyhledavače zadat heslo "glycerinová mýdla". Tuto hmotu lze navonět a přibarvit. Na barvení se vyžívají speciální barviva, k navonění se používají různé vonné esence.

Dále bude nutné si pořídit formu na odlévání, doporučuji měkké silikonové formy, ze kterých se mýdlovina dobře vyklápí. Formy není nutné před odléváním nikterak upravovat (vymazávat apod). Použijete-li pevnější formy, počítejte s tím, že vyklapování jde hůř a hrozí poškození buď mýdla nebo formy.

S mýdlovou hmotou se pracuje úplně stejně jako s voskem - rozehřívá se a odlévá… Pro rychlejší rozpouštění je dobré nakrájet mýdlovou hmotu na malé kousky. Rozehřívat můžete na plotýnce (není nutné dávat do vodní lázně) a nebo klidně v mikrovlnné troubě - doporučuji snížit o cca třetinu výkon a kontrolovat… jakmile se tuhá hmota změní v tekutou, je to hotovo a připraveno k další práci.

Hmota tuhne různě dlouhou dobu, podle velikosti - v rozmezí 30 minut až 3 hodin. S hmotou si můžete nejrůzněji pohrát, krájet malé kousky, vykrajovat pomocí vykrajovátek na cukroví, zalévat je jinak obarvenou mýdlovinou, kombinovat průhledné a čiré, zalévat drobné předměty apod...

Přejeme příjemnou zábavu při jejich výrobě.

Nechte se inspirovat a zkuste si výrobu plsti

1. june 2011 at 14:28 | Bibi |  Bibi napísala

Baví vás ruční práce, rádi vyrábíte drobnosti do domácnosti svépomocí a máte dostatek manuální zručnosti? Pak právě vy můžete vyzkoušet výrobu ruční plsti neboli filcu. Touto technikou se dají vytvořit roztomilé maličkosti, jako jsou hračky, vánoční ozdoby, obrázky, figurky, ale i klobouky, koberečky nebo různé módní doplňky.

Výroba plsti z ovčího rouna patří mezi nejstarší techniky zpracování ovčí vlny. Velkou tradici má tedy především v zemích, kde se ovce pasou doslova na každém paloučku. Na anglickém venkově se dodnes z ručně vyráběného filcu šijí čepice, bačkory a další kusy oděvů. Přitom technika samotná není zase až taková věda. Obecně existují dva způsoby, jak si filc připravit. Prvním je takzvaná valchovaná plst vyráběná "mokrou" technikou. Ovčí rouno se namočí vodou, namydlí mýdlem a poté se do sebe na valše zapracuje. Vlákna se takto mezi sebe nevratně zapletou a tím vznikne pevná plochá textilie, kterou je možné pak dále použít. Druhým způsobem výroby plsti je "suchá" vpichovací technika. K ní je potřeba speciálních zahnutých plstících jehel, které se do rouna zapichují, šikmo nebo kolmo se protáhnou a tím se vlněná vlákna vzájemně zauzlí. Pro vytvoření pevnější látky se plst může ještě napařit.
A jak si tedy vyrobíme třeba prostý plošný obrázek? Poradím vám jednoduchou mokrou techniku starých Angličanů. Vezměte pruh látky, nejlépe lněné, a rozprostřete na ni neutrální béžové vlněné rouno. Poté na toto rouno přiložte vlákna rouna barevného tak, abyste vytvořili požadovaný obrazec a opět vše překryjte lněnou látkou. Poté dílo houbičkou silně navlhčete vodou a namydlete. Vezměte znovu do ruky houbičku, začněte opatrně mýdlo roztírat po celé ploše přes vrchní vrstvu lněné látky a pěnu pěkně zapracujte. Až budete hotovi, začněte na jednom konci rolovat budoucí obrázek jako koberec. Vzniklou ruličku začněte ždímat, ale nikoli jako prádlo. Pouhým stlačováním ruličky dlaněmi a pozorným promačkáváním vodu odstraňte. Následovně obrázek zase rozprostřete, sejměte svrchní látku a nechte dílko doschnout.
Zaujal vás tento způsob výroby filcu a chcete se dozvědět ještě víc? Neváhejte a poptejte se v knihkupectví po knize Práce s ovčím rounem, kterou napsala Jana Šilarová. Užijete si jistě mnoho zábavy a úspěch se rozhodně brzy dostaví. Tuto techniku si oblíbí i vaše děti a bez obtíží ji zvládnou, tak se nebojte zapojit celou rodinu.

Jak si upravit staré džíny

1. june 2011 at 14:25 | Bibi |  Bibi napísala

Zkuste si na chvíli roli slavné módní návrhářky a pusťte se do odvážného tvoření, které bude končit originalitou a vašim dobrým pocitem. Model, který si sama vytvoříte totiž na nikom jiném nepotkáte. A radost vám udělá jistě také hodnocení okolí, které váš výtvor bude obdivovat.

Pokud máte staré džíny a hodláte se jich zbavit, tak zadržte. Pěkně si je nechte a udělejte je přesně takové, jaké si je přejete mít. Sexy, s vychytanými aplikacemi a naprosto originální. Stejně tak postupujte i v případě, že se vám prostě džíny z obchodů omrzely a hledáte něco neokoukaného, originálního a nápaditého.

Jediné, co opravdu nutně potřebujete a bez čeho se neobejdete je nápad a dostatečná fantazie, abyste zvládla vytvořit něco opravdu skvělého. Inspirací vám mohou být například obrázky v tomto článku, dále se můžete podívat na internetu nebo zkombinovat aplikace, které se vám moc líbí, ale v obchodě se dá sehnat jen na každých kalhotách část a vy chcete prostě celek, který bude dokonalý. A co budete dále potřebovat? Vhodnými materiály na aplikace jsou bavlnky na vyšívání, korálky, třpytivé flitry, kousky kůže, barevné fixy na textil, batikovací barvy, savo, knoflíky, různobarevné netřepivé látky na výšivky a další. Dalšími pomůckami, které se budou hodit, jsou nůžky, háček na háčkování, nádoba na barvení a odbarvení, jehla a nit, krejčovská křída.
Na džíny si předem krejčovskou křídou načrtněte motiv, který chce vytvořit. Křída se později lehce odstraní a díky ní budete mít jistotu a přesnou představu o motivu, který vytváříte. Může se jednat o různé květinové motivy, geometrické tvary, proužky a různě zdobené lemy. Plastický motiv volte na takové místo, kde nebude příliš namáhán ani nepohodlný - například korálky na zadních kapsách nebudou to pravé. Pak už jen našívejte, přilepujte a malujte co vás jen napadne.

Zesvětlit jednotlivé části kalhot můžete pomocí sava, udělat díry zase pomocí háčku, kterým budete vytahovat jednotlivá vlákna. Vytažená vlákna také můžete nahradit pestrobarevnými bavlnkami, které se tak postarají a zajímavou barevnou kombinaci a o oživení.
Pokud jste odvážnější a zručnější, klidně se pusťte do úpravy délky nohavic, způsobu zapínaní poklopce nebo například přišijte zip na kapsy.

Vyrobte si vlastní gelovou svíčku!

1. june 2011 at 14:22 | Bibi |  Bibi napísala

Mihotavý plamínek svíčky dokáže v bytě za dlouhých zimních večerů vytvořit velmi příjemnou a útulnou atmosféru. Nejen světlo, ale také svíčka sama může interiéru přidat na půvabu. Svíčkový gel jako největší novinku ve výrobě svíček a jako originální bytový doplněk si můžete vyrobit i sami!

Tento průhledný materiál, který tvoří 95 % minerálního oleje a 5 % pryskyřice hoří neporovnatelně delší dobu než tradiční druhy vosku. V několika krocích se naučíte základy výroby gelových svíček a objevíte mnoho speciálních efektů - navrstvení barevného gelu, rozvíření gelu, bublinky, zajímavé nádobky a dekorační prvky, jako je sklo, rostlinky či neprůhledný vosk. Speciálními technikami vytvoříte duhový efekt, svíčky, které vypadají jako zavařeniny nebo mořská krajina.

Co všechno k tomu budete potřebovat?

Základem gelové svíčky je gel a knoty, oboje se dá koupit v prodejnách se svíčkami. Na novou svíčku potřebujeme nádobku, nejefektivnější jsou průhledné skleněné nádoby. Nemusíte je kupovat, po malé úpravě se dají použít i rozbité skleničky. Na dekoraci bude potřebný dostatečně pevný drát, který se dá ohýbat a kleště nebo drobné perličky, mušle atd. Fantazii se meze nekladou. Na rozehřátí gelu je třeba sehnat lžíci a hrnec, na drobné úpravy vteřinové lepidlo, špejle, nit a nůžky.

Do středu nádobky přilepte vteřinovým lepidlem knot. Jestli máte větší nádobu, můžete použít také více knotů. Z drátu si vyrobte různé tvary, pružinky, spirálky. Spirálku s dostatečně velkým otvorem ve středu můžete navléct na knot a překrýt tak kovový držáček knotu.

Ostatní dekorace přilepte lepidlem ke dnu a stěnám nádobky. Aby se knot udržel v gelu ve svislé poloze, je třeba ho přichytit pomocí kříže ze špejlí. Na ten můžete pomocí tenkých nití zavěsit také dekorace, které by měly být uprostřed gelu.

Gel si v hrnci rozdrobte na malé kousky a ohřívejte na mírném ohni. Stále míchejte. Teplota gelu nesmí překročit 107 °C. Hrnec nepřikrývejte, protože kondenzovaná páry by kapala do gelu a znehodnotila by ho. Když je celá hmota kapalná, nalejte ji do nádobky do požadované výšky. Pokud chcete vyrobit vícebarevnu svíčku, nalívejte další barvu až po úplném ztuhnutí spodní vrstvy. Po úplném ztuhnutí gelu můžete odstříhnout knot. Jestli jste zavěsili dekorace do prostoru, přestřihněte nitky a opatřně je vytáhněte. Případné nerovnosti povrchu můžete opravit tak, že gel nahřejete fénem.

Gelová svíčka může být netradičním dárečekem pro vaše nejbližší, pěkným a moderním doplňkem vašeho domova, který svědčí o šikovnosti vašich rukou.

Staňte se na chvíli umělkyní...!

1. june 2011 at 14:20 | Bibi |  Bibi napísala

Zdají se vám vaše skleničky nebo okna nudné? Vy sami si je můžete ozdobit. Nemusíte být zrovna Picasso a nebude vás to ani moc stát. Stačí mít jen pár nápadů, čas a trpělivost a efekt je zaručen.

Nejenže se vaše domácnost rozzáří a rozveselí, ale budete se moct svými dílky pochlubit rodině i známým. Pokud se vám technika malby na sklo zdála vždy složitá, nyní se můžete přesvědčit o opaku. Co budete potřebovat? Barvy a kontury (hustší barvy, kterými se obtahují a vymezují plochy pro vybarvování) na sklo, štětec a ředidlo na jeho umytí, vatové tyčinky na malé opravy a papírový kapesník na otírání štětců a hrotu kontury.
Nejdříve sklo odmastíte třeba přípravkem na mytí nádobí a pak můžete zvolit jednu ze dvou technik. Buď nejdříve namalujete konturu a poté vybarvujete jednotlivé plochy a nebo naopak. Když si netroufáte malovat rovnou od ruky, položte si vybraný nebo vámi nakreslený obrázek pod sklo a jednoduše ho na sklo obtáhněte.(Dají se použít i slupovací barvy, při jejichž použití postupujete stejně, jen ne na sklo,ale na fólii. Z té pak hotový obrázek jen sejmete a bez lepidla připevníte na sklo.) Kontury je třeba dělat rychle a dávat si pozor na překrývání více čar. Je lepší si počkat až spodní vrstvy trochu zaschnou, aby se ze spojů nevytvořily fleky!

Pokud se jedná jen o dvě čáry jdoucí přes sebe, dojděte těsně k již namalované kontuře a lehce ji přeskočte. Nechejte kontury uschnout a pak se můžete pustit do vybarvování. Postupujte opatrně, aby se vám do sebe barvy nevpily - jedině, že by to byl váš záměr. Sklo si můžete podložit třeba bílým papírem, abyste lépe viděli, zda jsou barvy dotažené opravdu až ke konturám a nezůstávaly vám nevybarvená místa. Ale pozor, barvy mohou stékat, proto raději při zdobení skleničky chvíli počkejte, až vám vybarvená plocha zaschne, než sklenku pootočíte.
Po vybarvení celého vzoru je možné znovu přetáhnout kontury, abyste docílily většího efektu falešné vitráže. Jste-li se svou prací už spokojeni, nechte ji poměrně dlouho schnout. Ne zcela zaschlé kontury při vypalování puchýřkují. Co se týče vypalování samotného, dejte své dílko do trouby na teplotu a čas uvedené na barvách. Poté jej v otevřené troubě nechte vychladnout. A co dělat po vytažení z trouby? Nemusíte už vůbec nic, jen se těšit z vašich schopností a hezkého doplňku ve vašem domově.

Originální vánoční dekorace

1. june 2011 at 14:18 | Bibi |  Bibi napísala

Ani se nemusíme dívat do kalendáře, abychom zjistili, že jsou tu opět Vánoce. Všude kolem nás už na nás dýchá vánoční atmosféra. Jen ten sníh ještě chybí.

I my chceme přispět k vaší sváteční pohodě, proto jsme připravili pro vás dva tipy na vánoční dekorace a zároveň vám chceme dokázat, že i méně zručné hospodyňky mají šanci blýsknou se svým umem.

V obou případech budeme potřebovat pečící troubu. Jenom "těsto" bude různé.

Nejdříve klasika - perníkové stromečky
Na těsto potřebujeme: 400 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 50 g másla, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžíce perníkového koření, 1 lžíce prášku do perníku, 50 g tuku na plechy

Hladkou mouku s kypřícím práškem dáme do mísy, přidáme rozehřáté máslo, tekutý med, vejce, koření. Všechny suroviny zpracujeme v hladké těsto a dáme do mikroténového sáčku, aby neoschlo. Necháme alespoň 6 hodin odležet., potom vyválíme na plát o síle 3 mm, vykrajujeme hvězdičky 6 velikostí a malá kolečka o průměru menším než jsou hvězdičky. Vykrájené tvary klademe na tukem vymazané plechy nebo plechy vyložené pečícím papírem a dáme péci do trouby vyhřáté na 180 stupňů. Po upečení perníčky ihned potřeme rozšlehaným vejcem a hned je sundáme z plechu a položíme rovně, aby se nezkroutily. Z upečených perníkových hvězdiček sestavíme stromeček - od největší hvězdičky po nejmenší. Aby stromeček byl vyšší, dáváme mezi jednotlivé hvězdičky malá kolečka a slepujeme bílkovou polevou. Hotové stromečky zdobíme bílkovou polevou. Bílková poleva: 1 bílek, asi 150 g prosátého moučkového cukru.
Do mělčí misky dáme bílek a šťávu z citronu a za stálého tření postupně přidáváme prosátý moučkový cukr, až směs zbělá a "drží se" na vypouklé straně vařečky.

Ve druhém případě navštívíme prodejnu výtvarných potřeb, kde nakoupíme tavný granulát v různých barvách ( plastové krystalky 100 g asi za 100 Kč ) a upečeme si různé ozdoby na zavěšení na stromeček nebo do oken.

Návod na výrobu:
Pečící plech vyložíme alobalem, na něj rozložíme formičky na cukroví a do výšky 1 cm je naplníme tavnými krystalky.

Vložíme ho do trouby teplé 160 až 180 stupňů a granulát roztavíme. Vypálený granulát necháme vychladnout a jednotlivé tvary vytlačíme z formiček. Tvary necháme mírně vychladnout a ohřátou kovovou jehlou ( třeba na špízy ) do nich uděláme malé otvory.

Do otvorů zcela ztuhlých motivů ( asi 10 minut ), navlečeme úzkou barevnou stužku pro pověšení.

Takto vlastnoručně vytvořené dekorace nám budou dělat určitě větší radost, než-li ty koupené.