Malování na hedvábí nebo na textil

2. june 2011 at 11:32 | Bibi |  Bibi napísala

Pomocí barviček a kousku hedvábí či jiného textilu nebo obyčejného bavlněného trička, si můžeme vyčarovat s trochou fantazie vykouzlit originální oblečení, módní doplněk či zajímavou dekoraci do bytu, třeba polštářek.

V případě malování na hedvábí máme na výběr více druhů techniky, ze kterých můžeme vybírat. Podle druhu zvolené techniky, použijeme i další pomůcky, třeba rám na vypínání hedvábí, bez něhož se ale při jiných technikách obejdeme, štětce, misky na ředění barev a podobně. Jednou z jednodušších technik malování je "zapouštění barev" - vyzkoušejte si, jak se barvy míchají a nanášejí na hedvábí, jak se dovedou rozpíjet.

Vzniklé motivy můžete po zaschnutí barev dokončit konturou. Při nanášení barev na mokrý podklad se barvy propojí. "Konturová technika" je poměrně náročná na přesnost.

Motiv si můžete na hedvábí předkreslit podle předlohy, kterou jste si podložili pod hedvábí. Když kontura uschne, můžete obrazec vymalovat.
Další techniky jsou "mačkaná" - jednoduchá a efektní, navlhčené hedvábí stačí nařasit dle vlastní fantazie a pak teprve zapouštět barvy, nebo "solná technika", kdy se rozsypou zrnka soli na vlhké hedvábí, či voskové techniky, prosakovací, tisk a podobně.

Speciální barvy na hedvábí jsou ředitelné vodou, takže lze vytvořit různé odstíny, protože barvy jsou koncentrované. Po malování je třeba provést fixaci teplem - žehličkou nebo stačí fénem.

"Malujeme na tričko štětcem a pak konturkou doplňujeme detaily. Zručný člověk si dokáže něco podobného pořídit sám. Zatím jsme dělaly jen kurzy malování na hedvábí, ale chtěly bychom v budoucnu učit malovat i na bavlnu. Je o to velký zájem. Každý je nějak šikovný, každý vytvoří svoje originální dílo.

Myslím si, že i začátečníci, když udělají první čáru, tak už jim to jde pak samo a propadnou tomu," říká Blanka Vodvářková, z Mnichova Hradiště v Českém ráji, která se s kolegyní Zdeňkou Bártovou malováním na hedvábí a bavlněná trička zabývá.
Barvy na malování na textil jsou vodou ředitelné, a to základní, transparentní - vhodné na bílé textilie, dále kontury na textil - perleťové a metalické barvy, kontury na textil - třpytivé nebo základní barvy.

Barvy se prodávají jednotlivě, nebo v sadách. Sehnat lze i speciální sady barev na textil - na tvorbu zajímavých dekorací na bavlněné látky, trička a džíny, nebo i tenisky či cvičky pro děti. K některým sadám se prodávají i šablony na různé vzory a motivy. Barvy se fixují na textil teplem, pomocí zažehlení nebo v troubě.
 

Be the first one to judge this article.

Poll

Jak se ti tady líbí?

Hodně 36.1% (86)
Trochu 30.7% (73)
Nelíbí se mi 33.2% (79)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama