Nové „kabátky“ na hrníčky

2. june 2011 at 12:10 | Bibi |  Bibi napísala

Malováním na sklo či porcelán můžete vyrobit spoustu krásných a originálních předmětů. I když je na trhu dost barevných a vzorovaných hrníčků, radost jistě každému udělá vyrobit si vlastní hrníček pro sebe nebo někoho blízkého. Toho originální dárek určitě také potěší.

Dekorovat lze užitkové nádobí i další věci vhodné k zútulnění domácnosti. Vytvořit si tak můžete i vlastní čajový či kávový servis. Nejdřív je ale vhodné si vyzkoušet vzory na starším bílém hrníčku.

Malovat můžeme speciálním fixem - popisovačem na porcelán, k dostání jsou i speciální barvy na porcelán a keramiku - skleničku 15 ml pořídíme do 100 korun. Dále existují metalické barvy a také kontury. Barvy můžeme koupit i v sadách a s nimi rovnou šablony. Šablony z papíru si ale můžeme připravit i sami.

Před zahájením práce jsou šablony důležité, není dobré začínat malovat s tím, že nás něco se štětcem v ruce napadne. Motiv bychom si nejdřív měli na hrníček předkreslit tužkou, nebo smývatelným fixem, abychom si udělali představu o umístění kresby - motivu.

Barvy se mohou mezi sebou míchat na další barvy a odstíny, malbu zvýrazníme pak černou konturou. Hotovou malbu po zaschnutí trvale zafixujeme při teplotě 150 až 170°C po dobu asi 35 minut v běžné elektrické troubě. Potom je malba odolná proti otěru. Hrníček pak prý můžeme mýt i v myčce.

Inspirací teď mohou být také podzimní motivy - například otisk spadlého listu ze stromu. Na listy naneseme barvu a pevně je přitiskneme na hrníček. Pamatujme na to, že sklo a porcelán barvu nesaje, takže ji musí být přiměřené množství. Po zaschnutí zafixujeme v troubě - postup tepelné fixace je ostatně uveden na lahvičce s barvou.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 selena--kiki selena--kiki | Web | 2. june 2011 at 12:37 | React

pěkný

2 KačuŁe KačuŁe | Web | 4. june 2011 at 11:38 | React

Ahoj,odstartovala jsem už 2.kolo SONB. http://kacicek1.blog.cz/1106/sonb-2-kolo Podívej se jak si dopadla. ;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama