Vyrábíme mozaikový obrázek

2. june 2011 at 11:35 | Bibi |  Bibi napísala

Má někdo z vašich příbuzných nebo přátel svátek či narozeniny a vy stále nevíte, čím ho potěšit? Jste manuálně zruční, máte fantazii a rádi si hrajete? Tak není nic snazšího, než takový vhodný dárek vyrobit sami. Určitě všichni víte, jak krásně vypadá mozaika. A kdo viděl film Terminál s Tomem Hanksem, ten si jistě umí představit, o čem je řeč.

Mozaika je vlastně obrazec složený z malých roztříštěných kousků, např. skla, porcelánu, keramických dlaždiček apod. Vytvářet mozaiku se učí i děti ve škole, tak na tom vážně není nic tak složitého. Zkusíme to jako ty děti při výtvarné výchově a vyrobíme společně úplně jednoduchý obrázek.

Připravíme si skleněnou, dřevěnou, nebo i umělohmotnou desku, stačí tak rozměr 25 x 25 cm, kvalitní lepidlo (může být i vteřinové), sádru nebo spárovací hmotu, pinzetu, houbičku a úlomky, z nichž budeme mozaiku vytvářet.

Úlomky vyrobíme tak, že si nastřádáme barevné sklo nebo keramiku, kterou už nebudeme chtít na nic využít, podle toho, jaká barevnost je pro předem promyšlený obrázek nutná.
Vhodné jsou třeba lahve od vína, piva, prasklé hrnečky, talíře a rozbité skleničky. Barevně si takový materiál roztřídíme do sáčků a následně jej roztříštíme. Můžeme ho rozdupat nohou (potom pozor na střepy, raději použijte boty se silnou podrážkou), rozbít menším kladívkem nebo prostě uchopit sáček na konci a praštit s ním párkrát o zem.
Samotný výrobní postup není žádná věda. Nejprve si nasucho z úlomků daný obrázek poskládáme na základovou desku. Poté vezmeme do rukou lepidlo a pinzetu. Jednotlivé kousky lepidlem potřeme a pomocí pinzety nalepíme na správné místo. Takhle přilepíme všechny střípky. Je dobré udržovat mezi jednotlivými kousky přibližně stejnou vzdálenost. Obrázek necháme dobře zaschnout.

Dále si připravíme spárovací hmotu nebo sádru, vytvoříme pastu správné konzistence podle návodu a jednotlivé spáry pomocí houbičky vyplníme. Až budeme hotovi, houbičkou přebytečnou výplň setřeme tak, aby hmota nebo sádra byla opravdu jen ve spárách. Necháme teď všechno dobře zatvrdnout a skvělý dárek je hotov.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama